پايگاه فروش تاسيسات مكانيكي و تجهيزات استخر
مركز فروش تاسيسات مكانيكي و تجهيزات استخر

در صورتي كه تمايل داريد در خانه و يا ويلاي خود يك استخر خصوصي براي آب تني و شنا داشته باشيد ، بهتر است كه با مراحل طراحي و اجراي استخر آشنا شويد. در اين مقاله قصد داريم تا شما را با مراحل و جزئيات ساخت استخر آشنا كنيم. با ما همراه باشيد.

مرحله نظري در طراحي و ساخت استخر

اولين مرحله در طراحي و ساخت استخر پس از گرفتن مجوز، تهيه نقشه دو بعدي و يا سه بعدي از آن است. پس از اين مرحله ، نقاط مختلف منطقه مورد نظر را از لحاظ سفتي و يا سستي خاك ، شيب منطقه و ... بررسي كرده و محل ايده آل و مناسب براي طراحي و ساخت استخر يافته مي شود. لازم به ذكر است كه انجام يك سري از آزمايشات بر روي خاك به منظور تعيين استقامت منطقه در جهت حفظ ايمني و استقامت استخر از اهميت به سزايي برخوردار است. مرحله بعد نوبت به محاسبات و برنامه ريزي هاي عمراني نظير تعيين اندازه ميلگرد و همچنين مقاومت و ضخامت بتن مي رسد. پس از تعيين جنس لوله و همچنين مشخص شدن اندازه ضخامت آنها نوبت به آخرين مرحله نظري در طراحي و ساخت استخر يعني مشخص نمودن منطقه گود برداري مي رسد. پس از اين مرحله طراحان و مهندسان وارد بخش عملي طرح مي شوند.

مرحله عملي در طراحي و ساخت استخر

پس از انجام مراحل نقشه برداري و طراحي ، نوبت به عمليات ساخت استخر مي رسد.

طراحي استخر

در اين مرحله از طراحي و ساخت استخر ، مهندسان و كارگران بايد نهايت دقت را براي گودبرداري به كار برند

- مرحله گودبرداري استخر

در اين مرحله از طراحي و ساخت استخر ، مهندسان و كارگران بايد نهايت دقت را به كار برند به دليل اينكه عدم رعايت اصول ايمني ، صدمات جبران ناپذيري را از لحاظ جاني و مالي به دنبال خواهد داشت. در صورتي كه اين عمل در كنار ساختمان هاي چندين طبقه صورت مي پذيرد ، بهتر است كه تمامي جوانب احتياطي رعايت شود در غير اين صورت احتمال خراب شدن سازه ساختماني اطراف در صورت رانش زمين بسيار زياد مي شود. در ساختمان هايي كه استخر در بين طبقات ساخته مي شود نيازي به گودبرداري نيست و تنها وزن آب و سازه استخر بايد مدنظر قرار گيرد. ساخت استخر

در اين مرحله از طراحي و ساخت استخر ، قالب بندي با سيمان انجام مي شود كه بتن مگر گفته مي شود

-مرحله بتن رگلاژ يا بتن مگر استخر

در اين مرحله از طراحي و ساخت استخر ، قالب بندي كف با وسيله سيمان 150 كيلوگرمي در هر متر مكعب با ضخامت 10 تا 15 سانت انجام مي شود كه به اين عمل بتن رگلاژ يا بتن مگر گفته مي شود. لايه بتن مگر حد واسط ميان خاك و آرماتور بندي است . لازم به ذكر است كه براي جلوگيري از ضعيف شدن بتن مگر، حفظ رطوبت آن بسيار ضروري است به همين دليل بايد اين لايه استخر را به مدت 10 ساعت مرطوب نگه داشت و پس از آن وارد مرحله بعدي كار شد. آرماتوربندي طراحي استخر

به اين مرحله از طراحي و ساخت استخر آرماتور بدني گفته مي شود

-مرحله آرماتوربندي استخر

به طور كلي مقاومت پي و سازه استخر بر عهده آرماتوراست. به همين دليل اين مرحله از طراحي و ساخت استخر احتياج به دقت و نظارت فراوان دارد. لازم به ذكر است كه آرماتور ها در هنگام نصب بايد فاقد هرگونه زنگ زدگي باشند . در صورتي كه بخشي از آرماتور زنگ زده و يا روغني بود ابتدا بايد آن قسمت به خوبي پاك و زنگ زدگي آن برطرف گردد و سپس كار گذاشته شود. طراحي و ساخت استخر

در اين مرحله از طراحي و ساخت استخر، لوله هايي كه براي راه اندازي سيستم سيركولاسيون استفاده مي شوند

-مرحله لوله كشي استخر

در اين مرحله از طراحي و ساخت استخر، لوله هايي كه براي راه اندازي سيستم سيركولاسيون استفاده مي شوند ، به دليل اينكه به صورت كاملا مستقيم با آب داخل استخر در تماس است، بايد از مواد غير سمي ساخته شده و همچنين در مقابل هرگونه آسيب نظير خوردگي و زنگ زدگي مقاوم باشد. مواد و فلزاتي نظير چدن ، مس و يا فولاد ضد زنگ در تهيه و توليد شيرآلات نيز مورد استفاده قرار مي گرند براي سيستم لوله كشي استخر بسيار مناسب اند. تجهيزات ساخت استخر

اين مرحله از طراحي و ساخت استخر نياز به تجهيزاتي نظير موتور و پمپ براي چرخش آب استخر دارد

-مرحله تصفيه استخر

در اين مرحله از طراحي و ساخت استخر، سيستم تصفيه براي سيركولاسيون استخر جاسازي مي شود . به طور كلي هر استخري بايد اين قابليت را داشته باشد كه آب را از لحاظ شيميايي در تعادل نگه دارد. اين سيستم نياز به تجهيزاتي نظير موتور و پمپ براي چرخش آب استخر دارد و همچنين بايد توانايي آن را داشته باشد تا سيركولاسيون آب استخر را نهايتا تا 6 ساعت انجام دهد. ساخت استخر

بتن ريزي و كاشي كاري مرحله پاياني طراحي و ساخت استخر است

-مرحله بتن ريزي و كاشي كاري استخر

بتن ريزي و كاشي كاري مرحله پاياني طراحي و ساخت استخر است. در اين مرحله بتن از پيش ساخته شده توسط ميكسر به محل ساخت برده و درون قالب آرماتور ريخته مي شود. لازم به ذكر است كه جهت پرشدن تمام منافظ و فضاها ، بتن بايد به حد كافي روان باشد. در هنگام بتن ريزي بايد مراقب سر لوله هاي استخر باشيم تا از بتن پر نشود. در آخرين مرحله نوبت به كاشي كاري و نماي استخر مي رسد. اين مرحله كاملا سليقه اي بوده ، اجباري نيست و تنها بر اساس انتخاب مشتري صورت مي گيرد. لازم به ذكر است كه ملات زير كاشي بايد كاملا صاف باشد تا كار تميز در بيايد و همچنين به هيچ عنوان نبايد كف استخر را با كاشي هاي شكسته وتيز ، كاشي كاري كرد. به طور كلي مراحل ذكر شده از اصلي ترين و پايه اي ترين اقداماتي است كه توسط مهندسين جهت طراحي و ساخت استخر ساده بايد انجام گيرد. مسلما روند ساخت استخرهايي كه داراي امكانات و تجهيزات بيشتري هستند متفاوت است.

امتیاز:
بازدید: 3
برچسب:
:
[ 1398/6/20  ] [ ۰۷ ] [ samiraaramesh ] [ ]

در اين مقاله قصد داريم در خصوص ساخت انواع استخر نكات مهمي رو منتشر كنيم، استخر يك سازهٔ نگهدارنده‌ي آب است كه به منظور تفريح و ورزش به‌كار مي‌رود. استخرها هم مي‌توانند توكار باشد هم روكار؛ به شكل سازه‌ي خودايستا ساخته شوند يا به عنوان بخشي از يك ساختمان يا ساختارهاي ديگر. در ادامه مقاله ساخت استخر عمومي و خصوصي را توضيح خواهيم داد:

جهت مشاوره تخصصي ساخت انواع استخر عمومي با كارشناسان فني ما ۰۲۱٧٦٧٠٠٤٣٧ تماس حاصل فرماييد.

معرفي انواع مختلف استخر :

استخر خصوصي

استخر خصوصي ممكن است در يك باغ، داخل ساختمان يا زيرزمين آن ساخته شود. ميانگين اندازه‌هايشان بين 3.7 در 7.3 متر تا 6.1 در 12.2 متر متغير است.

استخر عمومي

بيشتر استخرهاي عمومي مستطيلي هستند، با 20 تا 25 متر طول. اندازه، شكل و عمق‌شان متفاوت است و ممكن است داراي آبشار مصنوعي، فواره، دستگاه موج‌ساز و پل باشند.

استخر قهرماني

اين استخرها بايد با استاندارهاي فينا، فدراسيون بين‌المللي شنا، مطابق باشند؛ يعني لازم است 25 در 50 متر طول، حداقل 1.35 متر عمق و به اندازه 8 لاين عرض داشته باشند. اين استخرها عموماُ داخل ساختمان هستند تا گرمايش و نور لازم فراهم شود. معمولاُ داراي تخته‌هاي آغاز، زمان‌گيري ديجيتال، صفحه‌نمايش نتايج، بخش گرم و سرد كردن بدن و غيره هستند.

استخر اينفينيتي

اين نوع استخر معمولاُ در اقامت‌گاه‌ها و هتل‌هاي مجلل يافت مي‌شوند. در استخر اينفينيتي جريان داشتن آب بر يك لبه يا بيشتر، جذابيت بصري همانند ورود به اقيانوس يا آسمان ايجاد مي‌كند. يك آب‌بند كوچك زير سطح استخر قرار مي‌گيرد، جايي كه لبه‌ي آن به انتها مي‌رسد. آب ريخته شده روي آب‌بند، قبل از اينكه به داخل استخر پمپ شده و برگردد،‌ زير آب‌بند جمع مي‌شود.

ساخت انواع استخر

روش‌هاي ساخت انواع استخر

طراحي و اجراي استخر ها بايد به گونه اي باشد كه با معيار مقاومت در برابر نفوذ آب تنظيم شده در استاندارد بريتانيا مطابق باشد 8007:1987. بر اين اساس: «طي دورهٔ 7 روزهٔ آزمايشي، افت كلي سطح آب بعد از ايجاد امكان تبخير نبايد از يك پانصدم ميانگين عمق مخزن پر بيشتر باشد، 10 ميلي‌متر يا ديگر ميزان مشخص‌شده. در حاليكه طراحي استخر و روش‌هاي ساخت انواع استخر متفاوت‌اند، نوعاً سيستم‌هاي فيلتر و لوله‌كشي مشابه دارند.

فيلتركردن استخر

سيستم‌هاي فيلتر كردن استخر مختلف هستند، مانند:

فيلتركردن استخر به روش دياتومه (DE)

قادر به فيلتر كردن ذراتي به كوچكي 5 ميكرون هستند و در عين حال، گران‌ترين گزينه است و نياز به تعمير و نگهداري بيشتري دارند.

فيلتركردن استخر به روش شني

آب را از بستر يك فيلتر شني با فشار عبور داده و از انتهاي آن از طريق يك سري تيوب‌هاي جانبي خارج مي‌كنند. چنانكه فيلتر شني پر از خرده‌آشغال‌هاي استخر ‌شود فشار بر فيلتر بيشتر شده و جريان آب كم مي‌شود تا جايي كه نياز به بكواش است.

فيلتركردن استخر به روش كارتريج

آب از ماده‌ي صاف كننده‌اي عبور مي‌كند كه خرده‌آشغال‌ها را مي‌گيرد. اگر مثل فيلتر شني بارها نياز به تعويض نداشته باشد، مقرون به صرفه است.

روش ساخت انواع استخر

تفاوت اصلي بين انواع استخر، روش ساخت آبگير يا حوضچهٔ آن‌هاست. در ادامه به معرفي روش هاي ساخت انواع استخر ميپردازيم:

ساخت استخرهاي روكار

اين استخرها آسان‌ترين و ارزان‌ترين نوع براي ساختن هستند و معمولاً به شكل كيت‌هاي پيش‌ساخته‌اند. هر چند موضوع مهم در اين گونه استخرها ايمني است به اين دليل كه به سختي مي‌توان داخل استخر را از اطراف آن ديد.

ساخت استخرهاي فايبرگلاس

پلاستيك تقويت شده فايبرگلاس را مي‌شود به شكل حوضچه با مشخصات مورد‌نياز درآورد. يك حفره در زمين كنده مي‌شود، لوله‌كشي‌هاي لازم در آن قرار داده شده و استخر را با ماسهٔ زبره در آن حفره قرار مي‌دهند تا دقيقاً درون آن جاگرفته و ثابت شود. قسمت اطراف استخر كه كنده شده را دوباره پر مي‌كنند و معمولاًسازهٔ سيماني اطراف آن قرار داده و مي‌پوشانند.

ساخت استخرهاي ورق وينيل

يك حفره در زمين ايجاد مي‌شود و يك قالب ديواري فلزي، پلاستيكي يا چوبي در فضاي احاطه‌كننده قرار داده مي‌شود. ماسهٔ زبره را در انتهاي حفره مي‌گذارند و يك ورق وينيل به ديواره اطراف استوار مي‌شود. اين روش از طرح توكار ارزان‌تر است اما دوام كمتري دارد زيرا ورق آن هر 10 سال نياز به جايگزيني دارد.

ساخت استخرهاي گانيتي

وقتي حفره ايجاد و لوله‌كشي جاگير شد، چهارچوب مشبك از ميلگرد نيز قرار داده مي‌شود. اين چهارچوب را با پوشش سنگين گانيت اسپري مي‌كنند كه مخلوطي از سيمان و شن است. ماله‌ي نرم روي آن كشيده و مي‌گذارند تا به عمل بيايد. كار اين استخر با پلاستر، رنگ بتني، كاشي، بتن دانه‌نمايان (قرار دادن بتن قبل از برداشتن پوستهٔ رويي خمير سيمان براي نمايان كردن دانه‌هاي درشت تزئيني آن) يا فايبرگلاس تمام مي‌شود.

ساخت استخرهاي بتني

اين نوع استخر به گانيت شبيه است اما به جاي اسپري گانيت، در چهارچوب چوبي فلزي سيمان ريخته مي‌شود. روش جايگزين براي ديوارها وجود دارد كه با بلوك‌هاي سيماني ساخته شوند. اين روش، از تكنيك‌هاي گانيت كه پيشرفته‌تر شده اند، رواج كمتري دارد.

موارد ديگر نيز ممكن است در ساخت انواع استخر به كار روند: برآمدگي‌ها يا طاقچه‌هاي استراحت در استخر كانال‌هاي سرريز تخته‌ سكوهاي شروع نردبان شامل انواع: وصل شده به حوضچهٔ استخر؛ تعبيه شده و توكار؛ كاشي‌كاري شده، ثابت و از جنس استيل ضد زنگ.

كاشي روي جايي كه گچكاري يا با ملات همتراز شده، وقتي كاشي استفاده مي‌شود بايد عمل‌آورده شده و بعد در معرض هوا گذاشته تا خشك شود. كاشي‌ها بايد كمتر از 3درصد جذب آب و بيشترين مقاومت را در برابر لغزندگي داشته باشد تا براي اين موقعيت به ‌كار رفته شود. چسب و دوغابي كه براي بسترسازي و دوغاب‌ريزي كاشي به كار مي‌رود مي‌تواند در برابر آب استخر و مواد شيميايي مقاومت كند در غيراين‌صورت دوام طولاني مدت آن در معرض خطر قرار مي‌گيرد. نوع چسب و دوغاب به كار رفته بر چندين عامل استوار است. مانند:

- نوع كاشي‌كاري - كيفيت شاهخط آب - مواد شيميايي به كاررفته براي تصفيه و نگهداري آب - طراحي استخر و محل كاشي‌كاري

دو نوع عمدهٔ وسيلهٔ بتونه‌كاري براي درزگيري در ساخت استخر وجود دارد:‌ - درزگيري مبتني بر اپوكسي - درزگيري با پلي‌سولفيد سخت‌شده

خطوط در ساخت استخر خطوط تقسيم‌بندي، خطوط راهنما و خطوط هشدار را مي‌شود در طراحي چيدمان كاشي با رنگ متضاد جا داد. رنگ‌هاي مرسوم شامل سفيد، سياه،فيروزه‌اي و آبي مي‌شود. به دليل ايمني،‌ رنگ‌هاي تيره براي كف استخر معمولاً به كار نمي‌روند زيرا ديدن آن در عمق آب سخت است. كاشي‌هاي تورچاپي مخصوص را مي‌شود براي خط يا علامت عمق به كار برد.

استيل ضدزنگ يكي از نكات مهم در ساخت انواع استخر استيل ضدزنگ استخر مي باشد، به دليل داشتن ويژگي‌هاي خاص، ابزاري با طيف گسترده و خدمات حياتي براي صنعت، بازار تفريح و سرگرمي و ديگر بخش‌ها فراهم آورده است . بيشترين ويژگي كه عموماً بر آن تكيه مي‌شود خاصيت مقاومت در برابر زنگ‌زدگي و ظاهر آن است. هر چند فوايد ديگري نيز داراست: مثل قابليت پايين احتباس باكتريايي و مقاومت در برابر آتش‌سوزي و تورق و شكل پذيري در مقايسه با فولاد كربن‌دار. با وجود اين ويژگي‌ها، هنگام انتخاب درجهٔ خاصي از استيل ضدزنگ براي موقعيت‌هايي مثل محيط استخر دقت لازم است در غيراين‌صورت ممكن است زنگ‌زدگي تنشي به وجود بيايد. اگر به منظور استفاده در سازه‌هاي خاص باشد انتخاب درست اهميت حياتي دارد زيرا قصور در اين امر باعث آسيب و خرابي مي‌شود. نه تنها در سازه‌ها بلكه در موارد ديگر نيز در بر مي‌گيرد مثل براكت‌هاي پشتيبان آرم تبليغاتي.

محيط ساختاري استخر به خاطر حرارت زياد، تعداد كاربران و مواد شيميايي ضدعفوني كننده، مي‌تواند موقعيت‌هاي بسيار پرفشار ايجاد كند. ترك‌خوري خوردگي تنشي ممكن است تحت تركيب اين شرايط اتفاق بيافتد: - سطح فشار بالاي اعمال شده در اجزاء و عناصر(بر آمده از فشار اعمال شده يا تنش باقي‌مانده از جوشكاري يا شكل دادن اجزاء) - آسيب‌پذيري درجات استيل - محيط تنش‌زاي خاص ترك‌خوري خوردگي تنشي فقط به عناصر در جو استخر مربوط مي‌شود نه آنهايي كه كاملاً در آب استخر فرو رفته‌اند.

امتیاز:
بازدید: 7
برچسب:
:
[ 1398/5/26  ] [ ۰۹ ] [ samiraaramesh ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 8
دیروز : 2
افراد آنلاین : 1
همه : 146
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب